آخرین خبرها و حاشیه های والیبال
ads
ads

تعدد نمایندگان مشهدی در لیگ دسته یک والیبال، فرصت یا تهدید؟

تعدد نمایندگان مشهدی در لیگ دسته یک والیبال، فرصت یا تهدید؟

 

فصل جدید لیگ دسته‌یک والیبال بانوان در حال شکل‌گیری است و قرار است از مهرماه تکلیف آن مشخص شود که شنیده‌ها از حضور پرتعداد نمایندگان خراسان رضوی حکایت دارد.
مژده رنگیان | شهرآرانیوز؛ در سال‌های اخیر لیگ‌یک برای مشهدی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. تیم‌های بانوان استان که توانایی مالی حضور در لیگ برتر را ندارند، با والیبالیست‌های بومی خود راهی لیگ دسته‌یک با مسابقات متمرکز می‌شوند که دیگر‌هزینه‌های زیاد و هفتگی رفت‌و‌برگشت در لیگ برتر را ندارد. در سال‌۹۶، ۳ تیم مشکی‌پوشان، استعداد‌های درخشان و مدرن خجسته از مشهد لیگ‌یکی بودند که مشکی‌پوشان قهرمان شد و مدرن‌خجسته سوم و هر دو تیم مشهدی جواز حضور در لیگ برتر را به دست آوردند. اما در فصل‌۹۷ این ۲ تیم هیچ‌کدام نتوانستند در لیگ برتر شرکت کنند و به‌خاطر مشکلات مالی قید آن را زدند و به‌جای لیگ برتر، در همان سال سبزجامگان پیام و مدرن‌خجسته در رقابت‌های جوانان و نوجوانان شرکت کردند. در سال ۹۸ نیز دوباره ۳ نماینده مشهدی به لیگ دسته‌یک بازگشتند؛ با‌این‌تفاوت که مشکی‌پوشان این‌بار پنجم شد، سورن نماینده دیگر مشهد ششم و مدرن نیز در مرحله مقدماتی از صعود بازماند.


ظهور تیم‌های جدید در فصل جدید

حالا باید دید در فصل سال‌۹۹ چند تیم مشهدی در لیگ دسته‌یک حضور دارند. غیر از سه‌تیمی که تجربه حضور در این لیگ را دارند، ۲ تیم دیگر نیز گویا قصد اضافه‌شدن دارند. تیم فولاد نیشابور چند‌روزی است که آمادگی خود را برای حضور در لیگ دسته‌یک والیبال مردان اعلام کرده است، اما پس از انتشار این خبر این باشگاه آمادگی خود برای تیم‌داری در بخش بانوان والیبال دسته‌یک را نیز به‌صورت رسمی اعلام کرد و قول دادند با تیمی قدرتمند و حضور بازیکنان این شهر در لیگ حاضر شوند. به‌جز این تیم، گویا قرار است مالک و مدیرعامل پیام در لیگ برتر مردان تصمیم جدیدی برای حضور در لیگ بانوان بگیرد. پس از اینکه پیام موفق نشد در لیگ برتر و دسته‌یک مردان تیمی راهی میدان کند، علی شیخ‌الاسلامی از حضور یک تیم در دسته‌یک بانوان با حمایت خود خبر داد و اعلام کرد قرار است بعد از ایام تاسوعا و عاشورا آمادگی خود را رسمی اعلام کنند. هنوز مشخص نیست تیمی جدید شکل می‌گیرد یا یکی از ۳ تیم فصل گذشته حمایت مالی خواهد شد.


استقبال زیاد از لیگ یک دختران

ایرادی که در این مدت به تعداد زیاد نمایندگان مشهد در لیگ گرفته می‌شد، عدم موفقیت آن‌ها بوده است. عده‌ای معتقدند که بهتر است یک تیم موفق و ترکیبی از این ۳ تیم با یک حامی مالی خوب در مسابقات حاضر شود و مقام هم بیاورد تا اینکه هر ۳ تیم ضعیف حاضر شوند. برخی مربیان البته مخالف این تفکر هستند و حضور در لیگ را بهتر از کسب سکو می‌دانند. مهری جانداری، نایب‌رئیس بانوان هیئت والیبال استان، نیز در آستانه شروع فصل جدید رقابت‌ها درباره تعدد تیم‌های مشهدی در این مسابقات گفت: از دوره گذشته هیئت استان آن‌قدر مقروض است که اگر بتواند آن بدهی‌ها را پرداخت کند، شاهکار است؛ به‌همین‌دلیل نمی‌توان روی حمایت مالی هیئت از تیمی حساب کرد، اما قوچان‌نژاد همیشه تأکید داشته که باید از والیبال بانوان حمایت ویژه‌ای شود.

او ادامه داد: حتی سال گذشته با یکی از اسپانسر‌های مطرح که از تیم‌های مختلف به‌خوبی حمایت کرده بود، مذاکراتی داشتیم. چندین جلسه برگزار شد و این حامی مالی از ما برنامه مکتوب برای تیم‌داری خواست؛ حتی صحبت از حضور در لیگ برتر بانوان شد و ما نیز برآورد هزینه را به این اسپانسر اعلام کردیم. شرط آن‌ها این بود که مالک تیم باشند که ما هم موافق بودیم؛ زیرا مطمئن بودیم به خوبی می‌توانند از تیم دختران حمایت کنند. اما ادامه راه به تعطیلی‌های کرونا برخورد کرد. چندین‌بار هم که پیگیر شدیم، گفتند خبر می‌دهیم؛ اما تا‌به‌اینجا خبری نشد.

جانداری تصریح کرد: من نیز موافق این تصمیم هستم که به‌جای چهارپنج تیم فقط یک تا دو تیم قدرتمند با حامی مالی خوب راهی لیگ شوند و بتوانند روی سکو قرار بگیرند؛ اما مشکل ما همچنان همان اسپانسری است که وجود ندارد.

اما سپیده پرور، سرمربی مشکی‌پوشان، که تیمش این سال‌ها در لیگ‌یک حاضر شده است، در گذشته از هزینه‌های شخصی و زیربار‌قرض‌رفتن برای حضور در مسابقات گلایه‌مند بود و درباره ایرادی که به حضور ۳ تیم مشهدی هم‌زمان در یک لیگ گرفته می‌شود، گفت: در همه شهرها، باشگاه‌ها تمایل دارند برند خود را مطرح کنند و با همان نام در مسابقات حاضر شوند؛ همان‌طور که سال ۹۸ نیز ۳ باشگاه مشهدی در مسابقات حاضر شدند. شاید مطلوب‌ترین نتیجه گرفته نشود، اما مربیان می‌توانند شاگردان خود را به میدان رقابت ببرند تا تجربه کسب کرده و رشد کنند و حدود ۵۰ دختر والیبالیست مشهدی سال گذشته ۴ ماه درگیر رقابت‌ها بودند و این برای منِ مربی ارزشمندتر از کسب سکوست.


ورودی تیم‌ها تغییری نکرد

باشگاه‌ها تا روز چهارشنبه ۱۲ شهریورماه برای حضور در این رقابت‌ها فرصت اعلام‌آمادگی دارند. پس از آن ۱۲ مهرماه قرعه‌کشی لیگ دسته‌یک بانوان برگزار می‌شود و در همان جلسه زمان شروع رقابت‌ها اعلام خواهد شد. همچنین فدراسیون گفته است برای حمایت از حضور بیشتر باشگاه‌ها در لیگ دسته‌یک بانوان، مبلغ ورودی مسابقات را افزایش نداده و ۱۰ میلیون تومان هزینه ورودی تیم‌ها خواهد بود.
تاریخ ارسال : ۳ام شهریور ۱۳۹۹
بازدید : 487 بازدید

نظرات کاربران

مطالب روز والیبال